Ljust kamelhårsfärgad botten med stor polykrom Fenixfågel bland årstidsblommor. Mellanbrun huvudbård med blommor som ovan.
Ställvis hårt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar några knutrader, ett hörn med obetydlig lagning.