809
368122

BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Delvis förgylld, Locket ostämplat. Infattade mynt och minnesmedalj för Karl XI. Locket samtida men ej tillhörande. Höjd 16,5 cm, vikt 400 gram (280+120).

Tilläggslista

Bägaren är stämplad av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776). Literature: Koszoeghy, Merkzeichen der Goldschmiede Ungarns