Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
490 föremål
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. GLASMÅLNING. Sen  Qing dynastin.
1464. GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1767. GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1767. GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1376. GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
1376. GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1687. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1687. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.
1348. KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1761. KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.
1761. KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1705. KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1705. KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1553. KOPPAR, nio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1553. KOPPAR, nio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
1341. KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1680. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1680. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1685. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1777. MAHAKALA, brons.
1777. MAHAKALA, brons.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1601. MUGG, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
1601. MUGG, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1526. PENSEL/SCROLLSTÄLL, porslin. Qing dynastin.
1526. PENSEL/SCROLLSTÄLL, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
205 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1499. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1499. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK