Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
150. "Augustus från Primaporta".
150. "Augustus från Primaporta".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1273. ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.
1273. ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 12 000 SEK
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1304. ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.
1304. ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1310. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm.
1310. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1311. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
1311. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1316A. ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.
1316A. ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1329. ANTIK USHAK. 493,5 x 365 cm.
1329. ANTIK USHAK. 493,5 x 365 cm.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1331. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.
1331. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1275. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm.
1275. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1278. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 229 x 137 cm.
1278. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 229 x 137 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1305. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.
1305. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1321. ANTIK/SEMIANTIK TIBET. 173,5 x 86,5 cm.
1321. ANTIK/SEMIANTIK TIBET. 173,5 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1078. ARMBAND, 37 briljantslipade diamanter, tot. 9.52 ct.
1078. ARMBAND, 37 briljantslipade diamanter, tot. 9.52 ct.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
95 000 - 100 000 SEK
1016. ARMBAND, 68 briljantslipade diamanter, tot. ca 10 ct. USA, ca 1960-tal.
1016. ARMBAND, 68 briljantslipade diamanter, tot. ca 10 ct. USA, ca 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1013. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
1013. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1003. ARMBAND, Tiffany & Co, briljantslipade diamanter tot. ca 3 ct.
1003. ARMBAND, Tiffany & Co, briljantslipade diamanter tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
1053. ARMBAND, Tiffany, guld med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
1053. ARMBAND, Tiffany, guld med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
952. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
952. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
44 000 - 46 000 SEK
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
968. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
968. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1094. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1094. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
944. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
944. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1122. ARMBAND, diamanter tot. ca 16.00 ct. Art Deco, ca 1930.
1122. ARMBAND, diamanter tot. ca 16.00 ct. Art Deco, ca 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
1048. ARMBAND, diamanter tot. ca 21 ct. Art Deco, ca 1930.
1048. ARMBAND, diamanter tot. ca 21 ct. Art Deco, ca 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
230 000 - 250 000 SEK
1040. ARMBAND, fancy coloured, olikslipade diamanter, tot. ca 25 ct.
1040. ARMBAND, fancy coloured, olikslipade diamanter, tot. ca 25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
1007. ARMBAND, gammalslipade diamanter tot. ca 16 ct och smaragder.
1007. ARMBAND, gammalslipade diamanter tot. ca 16 ct och smaragder.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1101. ARMBAND, gammalslipade diamanter, tot. ca 13 ct.
1101. ARMBAND, gammalslipade diamanter, tot. ca 13 ct.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1151. ARMBAND, med lavakaméer, 1800-talets första hälft.
1151. ARMBAND, med lavakaméer, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1189. ARMBAND, olikfärgade turmaliner, 15.62 ct, diamanter 2.17 ct. Kvalitet H /VS.
1189. ARMBAND, olikfärgade turmaliner, 15.62 ct, diamanter 2.17 ct. Kvalitet H /VS.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1181. ARMBAND, platina med briljantslipade diamanter tot. ca4,0ct. Vikt ca 19g.
1181. ARMBAND, platina med briljantslipade diamanter tot. ca4,0ct. Vikt ca 19g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1130. ARMLÄNK, guld.
1130. ARMLÄNK, guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 35 000 SEK
992. ARMRING, briljantslipade diamanter tot. ca 10 ct.
992. ARMRING, briljantslipade diamanter tot. ca 10 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
191. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
191. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
159. AXEL ENDER (NORGE), olja på duk signerad Axel Ender.
159. AXEL ENDER (NORGE), olja på duk signerad Axel Ender.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
317. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
317. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
286. Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.
286. Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
193. Adam Styka, Kamelryttare.
193. Adam Styka, Kamelryttare.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
195. Adriana Johanna Haanen, Stilleben med äpplen.
195. Adriana Johanna Haanen, Stilleben med äpplen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
Klubbat pris 
740 000 SEK
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
87. Alfred Wahlberg, "Havsstrand (Biarritz)".
87. Alfred Wahlberg, "Havsstrand (Biarritz)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
24. Alfred Wahlberg, Kvinna på blomsteräng, sommarlandskap från Frankrike.
24. Alfred Wahlberg, Kvinna på blomsteräng, sommarlandskap från Frankrike.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
143. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Anders Zorn, "Barnen Stuers".
84. Anders Zorn, "Barnen Stuers".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
105. Anders Zorn, "En premiär".
105. Anders Zorn, "En premiär".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
117. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
117. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK