Vårens Klassiska 574

1803 föremål
108. Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives".
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
41. Anders Zorn, "Hindar".
41. Anders Zorn, "Hindar".
Klubbat pris
6 100 000 SEK
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
109. Anders Zorn, "Kajuta".
109. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
116. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
110. Anders Zorn, "Mamma badar".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
53. Anders Zorn, "Mandolinspelerskan".
Klubbat pris
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
115. Anders Zorn, "Mot strömmen".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
114. Anders Zorn, "Omnibus".
114. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
112. Anders Zorn, "På Themsen".
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
93. Anders Zorn, "Skärgårdsblomster".
Klubbat pris
1 200 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
92. Anders Zorn, "The Embrace".
Klubbat pris
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
82. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
83. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
285. Anton (Antoine) Mirou, Landskap med jaktsällskap.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. Arthur Bianchini, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
17. Axel Borg, Gycklare med apa.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
162. Axel Ender, Slädfärd.
162. Axel Ender, Slädfärd.
Klubbat pris
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
47. Axel Fridell, "Glädjeflickor IV".
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
46. Axel Fridell, "Natanael Cassén".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
48. Axel Fridell, "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. Axel Jungstedt, Arbete på fälten.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (7).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
145. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
126. Axel Wallenberg, Flicka med fågel.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
502. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
471. BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
6. BERNHARD OSCARSSON, olja på duk. Signerad Oscarsson.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1379. BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris
520 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1724. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1808. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
405. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
456. BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
455. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
458. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
457. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
659. BORDSKLOCKA. Älvdalen, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
500 - 800 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
582. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
589. BORDSPLATEAU.  Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
634. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
633. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
657. BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
614. BREVPRESS. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
656. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
658. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
655. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
1612. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
606. BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1206. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.83 ct.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK