BIBLIOTEKSBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.
Fanerat med mahogny. Oval skiva med fyra lådor i sargen. Fyrdelad fot med tassar av förgylld brons. Låda etikettmärkt "D: Sehfbom Snickare och Schatoullmakare i STOCKHOLM". Längd 148, bredd 77, höjd 75 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in