Mahognyfanerat. Underdel med skåp, överdel med hyllplan bakom glasade dörrar. Beslag av förgylld mässing. Längd 122, bredd 47,5, höjd 246 cm. Nycklar medföljer.
Fanerskador.
Korrekt höjd 246 cm / Correct height 246 cm.