"Tre män framför kakelugn (gamla minnen)"
Signerad A. Fridell. Troligen utförd 1922. Akvarellerad penn och penselteckning 18 x 26,5 cm.
Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev", 1989, avbildad halvsida i färg, sid 192.