Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
991. BROSCH, cabochonslipad safir samt gammelslipade diamanter tot. ca 3 ct.
991. BROSCH, cabochonslipad safir samt gammelslipade diamanter tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1173. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
1173. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1077. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
1077. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1171. BROSCH, åttkantslipade diamanter och rubiner.
1171. BROSCH, åttkantslipade diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
895. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769.
895. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
420. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
433. BYRÅ. Jonas Hultstens art. Gustaviansk, 1700-talets slut.
433. BYRÅ. Jonas Hultstens art. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
439. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
439. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
422. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
422. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
437. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
437. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
299. Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset.
299. Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
250. Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".
250. Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
55. Bruno Liljefors, "Andunge".
55. Bruno Liljefors, "Andunge".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
51. Bruno Liljefors, "Djurstudier".
51. Bruno Liljefors, "Djurstudier".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
80. Bruno Liljefors, "Rapphöna med prästkragar".
80. Bruno Liljefors, "Rapphöna med prästkragar".
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
10. Bruno Liljefors, "Spoväng".
10. Bruno Liljefors, "Spoväng".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
30. Bruno Liljefors, "Änder".
30. Bruno Liljefors, "Änder".
Klubbat pris 
9 100 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
54. Bruno Liljefors, Andfamilj och smygande räv.
54. Bruno Liljefors, Andfamilj och smygande räv.
Klubbat pris 
245 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
52. Bruno Liljefors, Beckasiner i rede.
52. Bruno Liljefors, Beckasiner i rede.
Klubbat pris 
760 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
11. Bruno Liljefors, Ejdrar på kobbe.
11. Bruno Liljefors, Ejdrar på kobbe.
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
350 000 - 375 000 SEK
43. Bruno Liljefors, Höstlandskap med räv.
43. Bruno Liljefors, Höstlandskap med räv.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
56. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
56. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
9. Bruno Liljefors, Orrspel.
9. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
57. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
57. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
42. Bruno Liljefors, Räv som lurar på gräsänder.
42. Bruno Liljefors, Räv som lurar på gräsänder.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
44. Bruno Liljefors, Vildgäss.
44. Bruno Liljefors, Vildgäss.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
31. Bruno Liljefors, Vinterlandskap i gryningsljus.
31. Bruno Liljefors, Vinterlandskap i gryningsljus.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
789. BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900.
789. BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
691. BÄGARE, glas. 1700-tal.
691. BÄGARE, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk.
883. BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK