Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
172. Christian Krohg, "Lots".
172. Christian Krohg, "Lots".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
209. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
209. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
155. Cyrus Edwin Dallin, "Appeal of the great spirit".
155. Cyrus Edwin Dallin, "Appeal of the great spirit".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk.
662. DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
766. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
766. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1051. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
1051. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
813. DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock.
813. DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
304. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
332. David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor.
332. David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor.
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
336B. Dianas jakt.
336B. Dianas jakt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
277. Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673).
277. Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 55 000 SEK
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
201. Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn.
201. Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
155A. Edward Onslow Ford, Dansös.
155A. Edward Onslow Ford, Dansös.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
339. Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789).
339. Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Elias Martin, Biblisk figurgrupp.
350. Elias Martin, Biblisk figurgrupp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. Ellen Montalba, Drömmar.
188. Ellen Montalba, Drömmar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Elsa Beskow, Lasse-liten i trädgården.
94. Elsa Beskow, Lasse-liten i trädgården.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. Emma Ekwall, Interiör med handarbetande flicka.
14. Emma Ekwall, Interiör med handarbetande flicka.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
175. Emma Mulvad, Blomsterstilleben med syrener.
175. Emma Mulvad, Blomsterstilleben med syrener.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
76. Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)".
76. Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
97. Ernst Josephson, "Papagena".
97. Ernst Josephson, "Papagena".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
312. Esaias van de Velde Hans krets, Batalj mellan kristna och ottomaner.
312. Esaias van de Velde Hans krets, Batalj mellan kristna och ottomaner.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
199. Eugene de Blaas, Porträtt av ung dam.
199. Eugene de Blaas, Porträtt av ung dam.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
716. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.
716. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1605. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1597. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1593. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK