Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
659. BORDSKLOCKA. Älvdalen, 1900-tal.
659. BORDSKLOCKA. Älvdalen, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
500 - 800 SEK
658. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
658. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
686. SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal.
686. SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
655. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.
655. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
707. GLAS. 1700-tal.
707. GLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
680. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
680. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
656. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
656. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
657. BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.
657. BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
683. KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.
683. KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
382. Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring".
382. Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
681. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
681. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1226. Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978.
1226. Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
652. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.
652. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1555. TALLRIKAR, tre stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1555. TALLRIKAR, tre stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
694. RESESET, fem delar, glas. 1700-tal.
694. RESESET, fem delar, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
700. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
700. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1344. VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre.
1344. VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1411. PENSELSTÄLL, grön sten. Kina, 1900-tal.
1411. PENSELSTÄLL, grön sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
564. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, 1600-talets andra hälft.
564. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1157. CAMÉBROSCH, snäckskal.
1157. CAMÉBROSCH, snäckskal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
614. BREVPRESS. Empire, 1800-talets första hälft.
614. BREVPRESS. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
613. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1765. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1765. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1766. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin.
1766. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1751. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1751. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1534. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong.
1534. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
354. Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".
354. Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK