Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1237. Spindelur. Gudin. Paris, sent 1700-tal. 39mm.
1237. Spindelur. Gudin. Paris, sent 1700-tal. 39mm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1215. Fickur. OMEGA. Guld 14k, totalvikt 82g. 50mm. 1941. Originaletui.
1215. Fickur. OMEGA. Guld 14k, totalvikt 82g. 50mm. 1941. Originaletui.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1581. TALLRIK, porslin, Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
1581. TALLRIK, porslin, Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1393. VAS med LOCK, nefrit, Kina 1900-tal.
1393. VAS med LOCK, nefrit, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585. BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.
585. BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
917. SKED med volutknopp, omärkt, Skandinavien 1600-tal.
917. SKED med volutknopp, omärkt, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1630. VAS, porslin. Tidigt 1900-tal.
1630. VAS, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.
606. BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. KOMMOD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
407. KOMMOD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
678. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början.
678. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
676. SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk.
662. DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
687. MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
687. MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
128. Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".
128. Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1553. KOPPAR, nio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1553. KOPPAR, nio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
1341. KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1515. URNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1515. URNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1717. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1717. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
562. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1518. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1518. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1646. PLAKETT, porslin. Qing dynastin.
1646. PLAKETT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
472. SOFFA, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). Gustaviansk.
472. SOFFA, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
929. SKED med kronknopp, av Johan Falckman, Halmstad 1725.
929. SKED med kronknopp, av Johan Falckman, Halmstad 1725.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm.
1310. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
135. Carl Eldh, "Ansgar".
135. Carl Eldh, "Ansgar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1531. PRAKTKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1531. PRAKTKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1693. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1633. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke.
1633. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
476. SKRIVBORDSSTOL / PUDERSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
476. SKRIVBORDSSTOL / PUDERSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1768. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1768. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. Spindelur. Vegneur - Genève  1800-tal, rosenstenar. 48mm.
1239. Spindelur. Vegneur - Genève 1800-tal, rosenstenar. 48mm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1395. Penselbad, nefrit, Kina.
1395. Penselbad, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. Pastorala landskap med rastande figurer.
389. Pastorala landskap med rastande figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1322. SEMIANTIK TIBET. 153 x 86 cm.
1322. SEMIANTIK TIBET. 153 x 86 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
391. Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).
391. Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1320. SEMIANTIK TEKKE/YOMOUD CHUVAL. 68 x 124,5 (samt 68 cm bakstycke).
1320. SEMIANTIK TEKKE/YOMOUD CHUVAL. 68 x 124,5 (samt 68 cm bakstycke).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1651. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke.
1651. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1297. SILKE KINA. 64,5 x 135 cm.
1297. SILKE KINA. 64,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1281. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL S.K. MOTACHEM SANNOLIKT. 80,5 x 58 cm.
1281. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL S.K. MOTACHEM SANNOLIKT. 80,5 x 58 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1257. SEMIANTIK CHODOR CHUVAL. 78 x 118,5 cm.
1257. SEMIANTIK CHODOR CHUVAL. 78 x 118,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1823. VASER, två stycken, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1823. VASER, två stycken, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1355. RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1355. RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1335. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1335. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
124. Carl Eldh, Lekande barn.
124. Carl Eldh, Lekande barn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1245. Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm.
1245. Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1760. PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1760. PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK