1331
384855

ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Rödmelerad botten med polykromt mönster av stiliserade blommor, fågel, stora och små medaljonger. Bred gul huvudbård med geometriska figurer och stiliserade blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Sidorna med smärre trampveck.

Vävd magi nr 49. 1992.