Benvit botten med rader av stiliserade polykroma träd och blomformationer. Bred vinröd huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador, möjligen ställvis påmålad. Sidorna med smärre trampveck.
/eller FERAGHAN - SULTANABAD/eller BACHTIARI/eller INDISK.