Dekor i underglasyrblått av en stiliserad blomma med sex kronblad i en central medaljong, omgiven av en klassisk scroll samt lyckosymboler. Utsidan är dekorerad med fem fladdermöss, Wufu, i flykt över ett hav av uppiskade vågor, som slår mot fyra höga klippformationer bevuxna med Lingzhi svampar. Diameter 19,7 cm.
Nagg, sprickor samt krackelering.
Author Nanna Lundh Ericsson (1878-1977). Thense by decent.