Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1020KAFFESERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849.38 000 SEK
1021KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1864. Nyrokoko.Återrop
1022SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.22 000 SEK
1023PRAKTSKÅL/BÅLSKÅL med lock och SLEV, samt SUPBÄGARE 10 st, av M. Aase, Norge 1900-talets början. Nationalromantik.44 000 SEK
1024BESTICKSUPPSÄTTNING, 127 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1843-1861. Total vikt ca 7999g.Återrop
1025SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797.6 500 SEK
1026MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.5 000 SEK
1027MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.1 800 SEK
1028MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.2 800 SEK
1029MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.5 000 SEK
1030MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.5 500 SEK
1031DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.3 400 SEK
1032DESSERTBESTICK, 12 st, England och Irland 1800-talets förra hälft.3 000 SEK
1033DESSERTBESTICK, 18 delar, 6+10, av Adolf Zethelius, Stockholm 1812.8 000 SEK
1034STRÖSKEDAR, ett par, av Gustaf Folker, Stockholm 1824.3 000 SEK
1035DESSERTBESTICK, 36 delar, av Daniel and John Wellby, London 1897.32 000 SEK
1036BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar.3 000 SEK
1037SPORRAR, ett par, otydliga stämplar, möjligen Österrike-Ungern 1800-tal.36 000 SEK
1038SKED med druvknopp, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Norge, daterad 1659.15 000 SEK
1039SKED med kronknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal.13 000 SEK
1040DOSA, guld 20k, en quatre couleurs, av Frantz Bergs, Stockholm 1761. Rokoko.490 000 SEK
1041DOSA, guld 18k, au deux coloure, Friedrich Fyrwald, Stockholm 1791. Gustaviansk.30 000 SEK
1042DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt.14 000 SEK
1043SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal.9 000 SEK
1044SNUSDOSA, guld 18k, av Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm 1875 med snussked, Stockholm 1907.22 000 SEK
1045DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.17 000 SEK
1046CIGARETTETUI, guld, nefrit och diamanter, ostämplat, 1900-talets början.28 000 SEK
1047CIGARETTETUI med tändplån, guld och vit emalj. Frankrike, 1900-tal.29 000 SEK
1048ETUI, vit opaque emalj och förgyllt silver, av W.A. BOLIN, Stockholm 1917.5 200 SEK
1049ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.12 000 SEK
1050RING, fasettslipad turmalin, 3.13 ct samt briljantslipade diamanter tot. 0.58 ct.12 000 SEK
1051BROSCH, blå safirer, turkoser och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1960-tal.Återrop
1052HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct. Göteborg 1943.34 000 SEK
1053RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct.36 000 SEK
1054RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct.Återrop
1055ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.11 000 SEK
1056ARMBAND, carréslipade blå safirer, 59 ct, samt ytterrad med briljantslipade diamanter, tot. ca 4 ct.50 000 SEK
1057ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.20 000 SEK
1058RING, rosa-orange fasettslipad safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct.Återrop
1059RING, gammalslipad diamant, ca 0.85 ct, samt naturlig flodpärla, ca 7 mm.Återrop
1060HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.40 000 SEK
1061RING, gammalslipad diamant, ca 1,30 ct, samt mindre åttkantslipade diamanter, ca 1910.28 000 SEK
1062RING, tre gammalslipade diamanter, vardera ca 1.70 ct samt 0.70 ct, 0,70. ct.70 000 SEK
1063RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct.44 000 SEK
1064ARMBAND, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct, ca 1925.Återrop
1065ÖRHÄNGEN, ovala fasettslipade rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.62 cts.19 000 SEK
1066HÄNGE, stor fasettslipad akvamarin, 56.57 ct, samt briljantslipade diamanter, 1.67 ct.Återrop
1067ÖRHÄNGEN, droppformade turkoser.Återrop
1068BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.Återrop
1069RING, briljantslipad diamant, 0.77 ct samt bård av safirer.Återrop
1070RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.Återrop
1071ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter.13 000 SEK
1072ARMBAND, carréslipade blå safirer, ca 12 ct, med briljantslipade diamanter, ca 11 ct, 1930-tal.Återrop
1073ÖRHÄNGEN, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1930-tal.32 000 SEK
1074BROSCH, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct, samt mindre briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.27 000 SEK
1075RING, briljantslipad diamant, 4.01 ct.Återrop
1076BROSCH, Van Cleef & Arpels, i form av lejon med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct samt smaragder, 1960-tal.34 000 SEK
1077RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.Återrop
1078ÖRHÄNGEN, ett par, 18k vitguld med fasettslipade rubiner samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.20 ct. Vikt ca16g.Återrop
1079HÄNGSMYCKE med fasettslipad granat med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct.Återrop
1080ARMBAND, carréslipade rubiner, tot. ca 5 ct, och diamanter, tot. ca 2.40 ct. Hugo Strömdahl, Stockholm 1948.Återrop
1081BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.Återrop
1082ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct.Återrop
1083RING, briljantslipad diamant, 4.68 ct, samt mindre diamanter på sidorna, tot. ca 0.12 ct.Återrop
1084BROSCH, Mauboussin, skuren bergkristall och antik- gammal- och baguettslipade diamanter, tot. ca 10 ct, c. 1925.Återrop
1085RING, briljantslipad diamant, 0.63 ct, med bård av rubiner.Återrop
1086RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx.40 500 SEK
1087ÖRHÄNGEN, ovalslipade smargder, tot. 7.52 ct, briljantslipade diamanter , tot. 0.38 ct.12 000 SEK
1088ARMRING, 18k vitgud, ovalslipade smaragder tot ca9.38ct briljantslipade diamanter tot ca0.72 ct. 2000-tal. Vikt 19,2 g.Återrop
1089ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.21 000 SEK
1090BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900.Återrop
1091ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900.18 000 SEK
1092BROSCH, granat med rosenslipade diamanter.Återrop
1093RING, Gübelin, fasettslipad smaragd, ca 3.50, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.70 000 SEK
1094ÖRHÄNGEN, fasettslipade smaragder, tot. ca 2.70 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.90 ct.Återrop
1095ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 3.45 ct. Rysk fattning.Återrop
1096ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 14 ct, 1960-tal.Återrop
1097RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct.42 000 SEK
1098RING, trappslipad smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Art deco.Återrop
1099HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.42 000 SEK
1100COLLIER/BROSCH, två rader odlade pärlor med mittdel av diamanter, tot. ca 6 ct.Återrop
1101RING med gammalslipade diamanter, totalt ca 0.90 ct, samt troligen naturlig blisterpärla.Återrop
1102ÖRHÄNGEN, antik- och gammalslipade diamanter, tot, ca 2.20 ct med naturliga sötvattenspärlor, 7,8 mm.25 000 SEK
1103RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct.Återrop
1104ARMBAND, gammal- smarad- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 9 ct. 1930-tal.Återrop
1105RING, rund fasettslipad zirkon med bård av små briljantslipade diamanter.9 500 SEK
1106RING, gammalslipad diamant, 7.53 ct.Återrop
1107BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct. ca 1880.Återrop
1108BROSCH, cabochonslipade smaragder, tot. 37.06 ct, samt briljantslipade diamanter.106 000 SEK
1109RING, smaragdslipad diamant, 3.11 ct. samt mindre baguetteslipade diamanter, tot. 0.50 ct.Återrop
1110RING, gammal- och briljantslipade diamanter och trappslipad smaragd.37 000 SEK
1111ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, tot. ca 8.50 ct. 1930-tal.Återrop
1112ARMBAND, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 22.50 ct, ca 1925.Återrop
1113RING, briljantslipad diamant, 1.94 ct,85 000 SEK
1114BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct.350 000 SEK
1115COLLIER samt ÖRHÄNGEN, briljant- radiant och droppslipade fancy rosa, blå och gula diamanter, tot. 12.50 ct.Återrop
1116RING, smaragdslipad diamant, 6.38 ct, samt mindre baguette- och briljantslipade diamanter.580 000 SEK
1117BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 4.86 ct, fancy light pink, Internally Flawless. Ringskena Tillander.800 000 SEK
1118RING, 18k vitguld med cabochonslipad rubin med dubbel krans av briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct. vikt 12g.Återrop
1119ÖRHÄNGEN, Cartier, cabochonslipade rubiner och briljantslipade diamanter, ca 1950-tal.Återrop
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?