Nr. | Föremål | Klubbat pris |
716 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 180 000 SEK |
717 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska. | 105 000 SEK |
718 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
719 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 100 000 SEK |
720 | Spegellampetter, för två ljus, ett par, av Niklas Falkengren, verksam i Jönköping 1776-1813. Gustavianska. | 60 000 SEK |
721 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, två stycken, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska. | 54 000 SEK |
722 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 30 000 SEK |
723 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Senbarockstil, sekelskiftet 1900. | 22 000 SEK |
724 | SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal. | 17 000 SEK |
725 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
726 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
727 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |
729 | APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe. | 80 000 SEK |
730 | APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal. | 25 000 SEK |
731 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal. | 5 000 SEK |
732 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 75 000 SEK |
733 | LJUSKRONA, för 13 ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 34 000 SEK |
734 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 35 000 SEK |
735 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 50 000 SEK |
736 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 24 000 SEK |
737 | LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800. | 42 000 SEK |
738 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 18 000 SEK |
739 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
740 | LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800. | 26 000 SEK |
741 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal. | 26 000 SEK |
742 | LJUSKRONA, för 18 ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 165 000 SEK |
743 | TAKAMPEL, för tio ljus, Tyskland, 1800-talets början. Empire. Möjligen efter K. F. Schinkel. | 12 000 SEK |
744 | AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 9 000 SEK |
745 | AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft. | 13 000 SEK |
746 | LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
747 | LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal. | 20 000 SEK |
748 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
749 | BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe. | 22 000 SEK |
750 | LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 36 000 SEK |
751 | SKRIVSTÄLL, för två ljus, möjligen av Anders Högberg i Stockholm (känt att han stämplade 1768). Rokoko. | 8 000 SEK |
752 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire. | 80 000 SEK |
753 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets början. Barock. | 8 000 SEK |
754 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska. | 18 000 SEK |
756 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 46 000 SEK |
757 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire. | 20 000 SEK |
758 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 8 500 SEK |
759 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
760 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
761 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nyrokoko. | 9 000 SEK |
762 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil. | 24 000 SEK |
763 | CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
764 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
765 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 18 000 SEK |
766 | LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska. | 25 000 SEK |
767 | LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
768 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 9 000 SEK |
769 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire. | 12 000 SEK |
770 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
771 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |
772 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 26 000 SEK |
773 | LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal. | 7 000 SEK |
774 | LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700. | 5 000 SEK |
775 | LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal. | 3 500 SEK |
776 | LJUSSTAKAR, ett par, stämplade av Richard Booth, York, England, 1600-talets andra hälft. Barock. | 22 000 SEK |
777 | LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 15 000 SEK |
778 | LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1786 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska. | 17 000 SEK |
779 | LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1792/94 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska. | 9 500 SEK |
780 | GOLVUR. England, omkring år 1800. | Återrop |
781 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV. | 23 000 SEK |
782 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 20 000 SEK |
783 | VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk. | 16 000 SEK |
784 | VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk. | Återrop |
785 | VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk. | 13 000 SEK |
786 | VÄGGPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire. | 8 000 SEK |
787 | VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Sengustaviansk. | Återrop |
788 | BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko. | 36 000 SEK |
789 | BORDSUR. England, 1700-tal. Troligen färdigställt efter Spörings avresa med HMS Endeavour. | 50 000 SEK |
790 | BORDSUR, av Francis Putley (1806-42), Newington Surry, England. | 28 000 SEK |
791 | BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal. | 40 000 SEK |
792 | BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI. | 11 000 SEK |
793 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
794 | BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire. | 32 000 SEK |
795 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
796 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
797 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
798 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 26 000 SEK |
799 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
800 | BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan. | Återrop |
801 | BORDSPENDYL, av Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845). Empire. | 12 000 SEK |
802 | BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal. | Återrop |
803 | AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut. | 3 700 000 SEK |
804 | EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal. | Återrop |
805 | BAROMETER/TERMOMETER. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. Cappy et Mossy. | Återrop |
806 | HIMMELSGLOB. NEWTON'S NEW & IMPROVED CELESTIAL GLOBE. England, 1800-talets första hälft. | 24 000 SEK |
807 | PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793. | 16 000 SEK |
808 | PORTRÄTTMEDALJONGER, sex stycken, möjligen av Gustaf Ljungberger (verksam 1733-1787). | 15 000 SEK |
809 | PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft. | Återrop |
810 | HALSKEDJA, enligt tradition av Magnus Stenbock (1665-1717). Barock. | 9 500 SEK |
811 | FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art. | Återrop |
812 | HORN. 1800-talets andra hälft, möjligen Dieppe. | 17 000 SEK |
813 | ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft. | 7 000 SEK |
814 | ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft. | 8 000 SEK |
815 | PIPHUVUD, av Sophia Isberg (ej signerat), Motala, daterat 6 juni 1856. | 16 000 SEK |
816 | STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft. | 50 000 SEK |
817 | SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft. | 7 000 SEK |