Bemålat elfenben i gult, grönt och rött. Dekor av figurer och landskap. Graverad text "aprés les peines les plaisirs". Signerad "Mariaval le Juene a Rouen fecit". Längd 8,5, bredd 6 cm.
Mariaval le Jeune, gravör i elfenben i Rouen och Paris under 1700-talets första hälft.