Nr. | Föremål | Klubbat pris |
515 | Mansporträtt, knäbild. | 20 000 SEK |
516 | Elisabeth Vigée-Lebrun Efter, Självporträtt framför staffliet. | 65 000 SEK |
517 | MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
518 | Georg Philipp Rugendas Hans efterföljd, Bataljscen. | 38 000 SEK |
519 | GIOVANNI PAOLO PANINI. HANS KRETS. Olja på uppfodrad duk. | Återrop |
520 | Christiaan Lodewijk Willem Dreibholtz, Kanalmotiv med fartyg på redden nedanför en borg. | 13 000 SEK |
521 | Willem van Mieris Efter, Hunddressyren. | 10 000 SEK |
522 | John Nost Sartorius, Hästporträtt. | 15 000 SEK |
523 | Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin. | Återrop |
524 | Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen. | Återrop |
525 | Caritas Romana. | 50 000 SEK |
526 | William Dobson Tillskriven, Henry Rich, (1590-1649) förste earlen av Holland, midjebild. | 17 000 SEK |
527 | Porträtt av en musketör, knäbild. | 42 000 SEK |
528 | Gottfried Kneller Tillskriven, "Countess of Winchilsea and Nottingham". | 32 000 SEK |
529 | OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad. | Återrop |
530 | Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656). | 65 000 SEK |
531 | Elias Martin, Bergslandskap med stuga vid sjö. | 4 500 SEK |
533 | LARS JACOB VON RÖÖK, Akvarell, sign a tergo. | Återrop |
534 | Louis Masreliez, Antik figurkomposition. | 16 000 SEK |
535 | Elias Martin, Interiör med en kvinna läsande en bok. | 2 500 SEK |
536 | MARTIN MIJTENS D.Y (VAN MEYTENS), Kritteckning, inskriberad M. Meytens a tergo. | Återrop |
537 | Martin Scheffel, La Chaufferelle. | 18 000 SEK |
538 | Catharina Christina Ålenning-Krey, Kristus på korset. | Återrop |
539 | David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Ren dragande en ackja. | 14 000 SEK |
540 | LARS JACOB VON RÖÖK , Tusch och sepia, ej sign. | Återrop |
541 | Carl August Ehrensvärd, Det inre av en gård med källarvalv. | 3 000 SEK |
542 | Elias Martin, Interiör med en kvinna framför en eldstad med en kittel, stekandes ett djur. | 1 600 SEK |
543 | Elias Martin, En prostituerad i sin säng betraktande en dildo. | 3 000 SEK |
544 | Elias Martin, Viborgska gatloppet den 3 juli 1790. | 40 000 SEK |
545 | Jacob Gillberg, "Axel von Fersen dä" (1719-1794). | 19 000 SEK |
546 | Egron Lundgren, ”El Vito”, Zigenaredans. | Återrop |
547 | Egron Lundgren, Spansk flicka bärande bricka med vinkrus och vinglas. | 2 000 SEK |
548 | Fredrik Wilhelm Scholander, Venetiansk gård med förnäm kvinna nedstigande i gondol. | 6 000 SEK |
549 | EGRON LUNDGREN, Akvarell, ej sign. | Återrop |
550 | CORNELIS VISSCHER, Tuschlavering, tillskriven. | Återrop |
551 | OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign. | Återrop |
552 | Nicolaes Berchem Hans efterföljd, Pastoralt landskap med herdinna och kreatur. | 2 200 SEK |
553 | Johan Henrik Scheffel Efter, "Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708). | 4 000 SEK |
554 | Jacob Axel Gillberg, Empireherre. | 5 500 SEK |
555 | OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL, Miniatyr, ej signerad. | Återrop |
556 | Carl Gottlob Schmeidler, Damporträtt, höftbild. | 17 000 SEK |
557 | Johan Erik Bolinder, "Vilhelmina Beck-Friis" (1775-1856). | 3 500 SEK |
558 | Domenico Bossi, Empireyngling. | 19 000 SEK |
559 | "Carl Gustaf Dahlfelt (-1850) & hans maka Urica (född Falkenberg af Trystorp)". | 17 000 SEK |
560 | Jacob Axel Gillberg, "Friherre Carl Henric Falkenberg af Trystorp" (-1788). | 11 000 SEK |
561 | Domenico Bossi, "Greve Mathias Rosenblad" (1758-1847). | 10 000 SEK |
562 | Louis Jean Desprez, "Illumination de la croix de Saint-Pierre à Rome" (Det brinnande fastlagskorset i Peterskyrkan). | 30 000 SEK |
563 | Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar. | Återrop |
564 | OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Glasmålningar, ett par, ej signerade. | Återrop |
565 | Christian Didrik Forssell, "Carolus XIV Johannes, Rex Sveciae & Norwegiae". | 15 000 SEK |
566 | Carl Fredrik von Breda Efter, "Konung Gustaf III" (1746-1792). | 24 000 SEK |
567 | Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA, Erik Dahlbergh, 1-3 in one. | 18 000 SEK |
568 | ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal. | 20 000 SEK |
569 | CARL LINDH, Huus-Apoteek och Läkie-Book hwaruthi Allehanda hälsosamma Rådh...Läkedommar..., Johann Kanckel, Wisingsborg 1675. | 5 000 SEK |
570 | WILLIAM SHAKESPEARE (1564-1616), vol I-IX, "The Dramatic Works of Shakespeare, London 1802. | Återrop |
571 | ULRIK THERSNER & THORA THERSNER, 4 vol, "Fordna och närvarande Sverige", Stockholm 1828-1867. | 40 000 SEK |
572 | THOMAS CAMPANIUS HOLM (ca 1670-1702), Kort beskrifning om Provincien Nya Swerige uti America..., Stockholm 1702. | 65 000 SEK |
573 | CARL VON LINNÉ (1707-1778), Carl Linnaei..Skånska resa på höga öfverhetens befallning förrättad år 1749..., Stockholm 1751. | 6 000 SEK |
574 | JOHN HARRIS (1667?-1719), 2 vol, Navigantium atque Itinerantium Bibliotheca or a compleat Collection of Voyages and Travels, andra utökade uppl, London 1744-48. | Återrop |
575 | JULIUS MANKELL (1828-1897), Anteckningar rörande Svenska Regementers Historia, första upplagan, Stockholm 1864. | Återrop |
576 | PER BRAHE DÄ (1520-1590) resp JOHAN RISING (ca 1616-1672), 2 vol i en, bla Gamble Grefwe Peer Brahes...Oeconomia eller Huuseholds Book för ungt Adels-folk, Wisingsborg, Johan Kankel 1677. | 19 000 SEK |
577 | GEORGE HENRY MASON, The Punishments of China, London 1801. | 11 000 SEK |
578 | GEORGE HENRY MASON, The Costumes of China, London 1804. | 5 000 SEK |
579 | DAPPERT OLFERT (1639-1689), Tweede en derde Gesandschap na het Keyserryck van Taysing of China. Amsterdam 1670. | 15 000 SEK |
580 | SAMUEL VON PUFENDORF (1632-1694), Herrn Samuel Freyherrns von Pufendorf Sieben Bücher von denen Thaten Carl Gustavs Königs in Schweden...., Nürnberg 1697. | 35 000 SEK |
581 | RAPHAEL HOLINSHED (d ca 1580), The Historie of Scotlande conteyning the beginning, increase, proceedings, continuance..., London 1577. | 8 000 SEK |
582 | ALBERT KRANTZ (1448-1517), Chronica und Beschreibung der dreier Königreich/Dennmarck/Schweden/und Norwegen..., 1558. | 19 000 SEK |
583 | JOHN BOYDELL (1719-1804), JOSIAH BOYDELL (1752-1817), Shakespeares Gallery. London 1803. | 15 000 SEK |
584 | OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589. | 10 000 SEK |
585 | JOHANN SIBMACHER, New Wapenbuch I-II, darinnen des H. Röm. Reichs..., Nürnberg 1612. | 9 000 SEK |
586 | ALLAIN MANESSON MALLET (1630-1706), La Geometrie Pratique..., Paris 1702. (4). | 5 000 SEK |
587 | MÅRTEN TRIEWALD (1691-1747), Konsten at Lefwa under Watn, Stockholm 1734 med tillägg från 1741. | 7 000 SEK |
588 | SNORRE STURLASSON (ca 1179-1241), HEIMSKRINGLA, Wisingsborg 1671. Sambunden med fyra andra verk. | 7 500 SEK |
589 | KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703. | 15 000 SEK |
590 | KABINETTSKÅP. Barock, 1600-talets andra hälft. | 250 000 SEK |
591 | KABINETTSKÅP. Troligen Flandern, 1600-talets andra hälft. Barock. | 40 000 SEK |
592 | KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede. | Återrop |
593 | MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko. | Återrop |
594 | SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
595 | SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
596 | SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
597 | SKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt. | Återrop |
598 | BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 20 000 SEK |
599 | SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
600 | POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
601 | SEKRETÄR, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Empire. | 22 000 SEK |
602 | SEKRETÄR, av Carl Gustaf Behrens (mästare i Stockholm 1779). Sengustaviansk, 1800-talets början. | 18 000 SEK |
603 | SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 55 000 SEK |
604 | SEKRETÄR. Gustavianskt stockholmsarbete i Georg Haupts art, omkring 1780. | 170 000 SEK |
605 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
606 | SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 16 000 SEK |
607 | BYRÅ. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence. Francois Mondons art (1694-1770), mästare i Paris. | 100 000 SEK |
608 | BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock. | 25 000 SEK |
609 | BYRÅ, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock. | 36 000 SEK |
610 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
611 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 54 000 SEK |
612 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 48 000 SEK |
613 | BYRÅ, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782). Rokoko. | 30 000 SEK |
614 | BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal. | Återrop |
615 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 125 000 SEK |