Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
72. Nils Kreuger, "I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)".
72. Nils Kreuger, "I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
555. OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL,  Miniatyr, ej signerad.
555. OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL, Miniatyr, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
564. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Glasmålningar, ett par, ej signerade.
564. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Glasmålningar, ett par, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
335. OLD DJOSHAGAN. 611 x 371,5 cm.
335. OLD DJOSHAGAN. 611 x 371,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
142. Olle Hjortzberg, Stilleben med vit ros och brev.
142. Olle Hjortzberg, Stilleben med vit ros och brev.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
13. Olof Krumlinde, Flodlandskap i månsken.
13. Olof Krumlinde, Flodlandskap i månsken.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
115. Olof Sager-Nelson, "Motiv från Ladugårdsgärde".
115. Olof Sager-Nelson, "Motiv från Ladugårdsgärde".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Oscar Törnå, Grez-sur-Loing.
48. Oscar Törnå, Grez-sur-Loing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1942. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1942. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. POKALGLAS. 1700-tal.
837. POKALGLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1961. PRAKTFAT, ett par, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.
1961. PRAKTFAT, ett par, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Paul Dubois, "Le Courage Militaire".
225. Paul Dubois, "Le Courage Militaire".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
262. Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne".
262. Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
261. Paul Madeline, Parkmotiv.
261. Paul Madeline, Parkmotiv.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Pieter Oyens, "Médidation".
272. Pieter Oyens, "Médidation".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
271. Porträtt av ung man iförd kippa.
271. Porträtt av ung man iförd kippa.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?