144
349797

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 340 - 1 610 EUR
1 420 - 1 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

" 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris"

Signerad N. Kreuger och daterad La Rue (Seine) 1886. A tergo signerad Nils Kreuger. Olja med tusch på pannå 26,5 x 36,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fru Bessie Jacobsens samling, Stockholm.
Beijers Auktioner, Stockholm, "Vårauktion", 22-24 April 1987, kat nr 101.
Privatsamling.

Kjell Boström,"Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalog under år 1886, sid 231 som nr 117 (under titeln "Häst och kärra bland halmstackar").

Enligt påskrift a tergo är "Teckningen med tusch utförd långt senare än målningen".

Katalognumret intar viss särställning i Kreugers produktion i det att konstnären accentuerat ett motiv från 1880-talet med starkare konturlinjer i tusch. Exakt när den sekundära tuschteckningen utfördes av Kreuger är svårt att säga men tekniken bör kunna relateras till konstnärens s.k. "prickmaner" vilket uppträder för första gången omkring 1892.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?