72
369397

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)"

Signerad N Kreuger och daterad 1908. Duk 90 x 130 cm.

Proveniens

Ursprungligen i bildhuggaren och skulptören Christian Erikssons samling, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 247.

Små konstböcker - N:o 20, "Nils Kreuger", avbildad helsida.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1908, sid 272 som nr 434 (under titeln "Hästar i kvävande blåst").