Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. Mansporträtt.
403. Mansporträtt.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
608. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
608. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
606. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
606. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1522. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Anders Zorn, "Kajuta".
121. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
72. Per Julius, Norrländskt vinterlandskap.
72. Per Julius, Norrländskt vinterlandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
355. Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud.
355. Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.50 ct.
1197. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1139. RING, gammalslipade diamanter, varav mittsten ca 0.80 ct.
1139. RING, gammalslipade diamanter, varav mittsten ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1334. ROLEX, Precision, manuell, guld, ca 1965.
1334. ROLEX, Precision, manuell, guld, ca 1965.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1680. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1680. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
358. Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik.
358. Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
357. Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur.
357. Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
285. SEMIANTIK KESHAN. 361 x 263 cm.
285. SEMIANTIK KESHAN. 361 x 263 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
304. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 313,5 x 213,5 cm.
304. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 313,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
313. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 270,5 x 177 cm.
313. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 270,5 x 177 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
798. REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.
798. REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
85A. Carl Trägårdh, Landskap med popplar.
85A. Carl Trägårdh, Landskap med popplar.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
85B. Oscar Björck, Porträtt av den norska konstnärinnan Harriet Backer.
85B. Oscar Björck, Porträtt av den norska konstnärinnan Harriet Backer.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
954. SKRIN, guld 18k och sköldpadd, Frankrike 1900-talets början.
954. SKRIN, guld 18k och sköldpadd, Frankrike 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1408. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1408. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1407. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1407. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
294. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
294. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1797. KRUKA, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1797. KRUKA, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK