Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1194. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1194. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Axel Törneman, Kaféliv.
19. Axel Törneman, Kaféliv.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
174. Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen".
174. Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1332. CORUM, Coin watch, 'Twenty dollars', manuell, guld, ca 1990.
1332. CORUM, Coin watch, 'Twenty dollars', manuell, guld, ca 1990.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1749. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1749. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1344. CARTIER, quartz, guld med åttkantslipade diamanter, ca 1995.
1344. CARTIER, quartz, guld med åttkantslipade diamanter, ca 1995.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1221. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
1221. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
27. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1416. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1242. RING, kunzit, 22 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
1242. RING, kunzit, 22 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
394. Spansk Skola, Marie kröning omgärdade av en blomstergirland.
394. Spansk Skola, Marie kröning omgärdade av en blomstergirland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
125. Anders Zorn, "Dalkulla".
125. Anders Zorn, "Dalkulla".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft. Rokoko.
589. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
436. Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar.
436. Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1473. KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal.
1473. KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
776A. Otto G Carlsund Tillskriven, "Atlantic".
776A. Otto G Carlsund Tillskriven, "Atlantic".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1330. CARTIER, Santos 100, automatisk, stål 2004.
1330. CARTIER, Santos 100, automatisk, stål 2004.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1753. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1753. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
8. Carl Skånberg, "Hamnbild från Venedig".
8. Carl Skånberg, "Hamnbild från Venedig".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
726. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
252. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN. 343 x 228 cm.
252. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN. 343 x 228 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1860. FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.
1860. FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Esther Kjerner, "Chrysanthemer i japansk skål".
37. Esther Kjerner, "Chrysanthemer i japansk skål".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1725. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1725. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
649. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.
649. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1335. ROLEX, Datejust, automatiskt, stål, 2004.
1335. ROLEX, Datejust, automatiskt, stål, 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
596. KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
596. KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
591. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
591. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
592. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
570. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
570. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
607. STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
607. STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. EDVARD MUNCH, litografi.
144. EDVARD MUNCH, litografi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
349. Pastoral idyll.
349. Pastoral idyll.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
390. Bataljscen.
390. Bataljscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1791. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
1791. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
66. Nils Kreuger, Fåraherde i Grez.
66. Nils Kreuger, Fåraherde i Grez.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
346. Stilleben med trompe l´oeil.
346. Stilleben med trompe l´oeil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver.  Troligen Tang dynastin.
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK