Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
72. Per Julius, Norrländskt vinterlandskap.
72. Per Julius, Norrländskt vinterlandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
355. Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud.
355. Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.50 ct.
1197. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1139. RING, gammalslipade diamanter, varav mittsten ca 0.80 ct.
1139. RING, gammalslipade diamanter, varav mittsten ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1334. ROLEX, Precision, manuell, guld, ca 1965.
1334. ROLEX, Precision, manuell, guld, ca 1965.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1680. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1680. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
358. Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik.
358. Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
357. Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur.
357. Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
285. SEMIANTIK KESHAN. 361 x 263 cm.
285. SEMIANTIK KESHAN. 361 x 263 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
304. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 313,5 x 213,5 cm.
304. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 313,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
313. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 270,5 x 177 cm.
313. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 270,5 x 177 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
798. REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.
798. REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
85A. Carl Trägårdh, Landskap med popplar.
85A. Carl Trägårdh, Landskap med popplar.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
85B. Oscar Björck, Porträtt av den norska konstnärinnan Harriet Backer.
85B. Oscar Björck, Porträtt av den norska konstnärinnan Harriet Backer.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
954. SKRIN, guld 18k och sköldpadd, Frankrike 1900-talets början.
954. SKRIN, guld 18k och sköldpadd, Frankrike 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1408. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1408. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1407. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1407. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
294. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
294. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1797. KRUKA, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1797. KRUKA, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1165. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1165. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1215. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct. 1960-tal.
1215. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct. 1960-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1733. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1733. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1870. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1870. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1851. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
1851. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
370. Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan.
370. Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
38. Esther Kjerner, "Anemoner i glasvas".
38. Esther Kjerner, "Anemoner i glasvas".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. RING, cabochonslipad safir, ca 30 ct, med åttkantslipade diamanter.
1294. RING, cabochonslipad safir, ca 30 ct, med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1777. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1777. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1778. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1778. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas.
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
761. DOSA. Tyskland, 1700-tal.
761. DOSA. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1227. ÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1227. ÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
110. Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen.
110. Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
590. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
590. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
373. Oscar Magnus Löfdahl, Vy mot gamla Operahuset, Stockholm.
373. Oscar Magnus Löfdahl, Vy mot gamla Operahuset, Stockholm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1520. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1520. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?