Emalj på koppar. Dekor av trofégrupp, sköld med monogrammet FR för Fredericus Rex. Insidan med porträtt av Fredrik den store (Fredrik II av Preussen). Förgylld montering. Längd 8,3, bredd 6,5, höjd 4 cm. Invändigt inventarienr P.s.J 119.
Sprickor, slitage.