Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

87 föremål
Hans-Agne Jakobsson, taklampa modell T549/3.
1d 21 tim
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tacchini, taklampa, "Equinox".
2d 19 tim
1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Spegel samt ett par spegellampetter, tenn, 1920/30-tal.
2d 20 tim
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Piero Fornasetti, ask, Italien, 1900-talets mitt.
28m 3s
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, NAFA Nybro armaturfabrik, 1960-tal.
40m 3s
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Piero Fornasetti, bricka, 1960/70-tal.
1d 19 tim
550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets slut.
1d 18 tim
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Marcello Fantoni, vas, Italien.
1d 23 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tom Dixon, kandelaber, "Spin Floor".
5d 20 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
5d 19 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets mitt.
20 tim 2m
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK