MATSERVIS, 68 delar, "Empire", flow blue, Soho Pottery Limited, Cobridge, England 1900-talets första hälft.

22 flata tallrikar ø 25 cm
12 djupa tallrikar
11 förrättstallrikar
10 assietter ø 18 cm
2 karotter med lock, längd inkl hänklar 28 och 31 cm
Runt serveringsfat ø 29,5 cm
5 ovala serveringsfat ø 23 - 41 cm
2 ovala skålar, längd 24 cm
2 såsbåtar
Kanna, höjd 17 cm.

Ställvis krackelerade. Enstaka sprickor och lagningar. Glasyrskador.

Utropspris
200 EUR
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?