Stomme i trä. Glasdörr samt detaljer i krommetall och mässing. Längd 120, bredd 46, höjd 81 cm.
Repor. Märken. Ej funktionstestad. Fanerskador. Fuktfläckar. Senare skivspelare (Skantic).