Bronserad metallstomme med dekor av blad. Oljehus i majolika. Sex ljusarmar behängda med prismor. Kupa i glas.
Bruksskick. Prismor och skydd över fotogenlågan saknas. Nagg. Lagning. Några ljuspipor något sneda.