Målat och bronserat. Tvådelat, överdelen med lådor och hyllor bakom dörrar, underdelen med lådor. Bredd 142, djup 55, höjd ca 210 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador såsom sprickor märken och repor, några beslag lösa.