BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fanerat med mahogny. Underdel med glasade skåpdörrar med bakomliggande hyllplan. Över en låda med draghandtag i gulmetall. Överdel med glasade skåpdörrar och invändig hyllinredning. Flankerande kolonnetter. Utskjutande krön med tandsnitt. Längd 91 cm, bredd 48 cm, höjd ca 225 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Märken. Ställvis blekt. Senare beslag. Några fanerskador.

Utropspris
4 000 SEK