Bronserad metall och alabaster. Krönt av kvinna med vetenskapliga instrument. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Bredd 35, djup 13, höjd 41 cm. Nyckel finns.
Slitage. Mindre sprickor. Bakstycket till urtavlan saknas. Urtavla med nagg och sprickor. Ej funktionstestad.