Svartlackerat fodral med rik beslagsornamentik av förgylld brons. Urtavla av mässing med emaljerade romerska och arabiska sifferindex. Hel- och halvslag. Längd 32, bredd 15,5, höjd 60, höjd inklusive konsol 82 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Skador. Slitage. Ej funktionstestad.