Fanerad med mahogny. Dekor av intarsia. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. En låda. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, flankerad av pilastrar. Beslag av mässing. Bredd 92, djup 50, höjd 116 cm.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Lösa beslag. En lös dörr. Nyckel saknas.