Lackerade. Sex stolar med genombrutna ryggbrickor med krönande blommor, kannelerade kopplade ben. Sitsar klädda med mönstrad textil. Bordets diameter ca 111, höjd 76 cm. En iläggsskiva á 47 cm.
Slitage. Fläckar. Sprickor. Torkad stoppning. Fläckar. En stol med skador.