TAKLAMPOR, ett par, Orrefors glasbruk 1940-tal. Tillverkade för Disponentvillan vid Fagersta bruk.

Stomme i vitmetall och mässing. Dekor av Fagerstaliljan och blad i klarglas. Rund kupa med vågig kant. Blästrat klarglas med dekor av ränder. Höjd ca 85, diameter 64 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Beställda av Fagersta bruk till disponentvillan.

Se 821649

Utropspris
4 000 SEK