SKULPTUR, trä, Egypten, sannolikt sentid 664-331 f Kr.

Föreställande en anka, bemålad. L 23, h 16.

Slitage, sprickor, smärre skador, färgbortfall.

Proveniens

Ur ambassadör Per Angers samling, 1900-talets första hälft.

Utropspris
10 000 SEK