Sekretär fanerad med mahogny. Tre lådor samt rak skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Kannelerade hörn med mässingsbottnar. Lister och nyckelskyltar av mässing. Bredd 103, djup 48, höjd 129 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor.