Fanérat med mahogny med mässingsbeslag och intarsiadekor. Skiva av kolmårdsmarmor. En låda samt ett skåp. Brännmärkt i lådan. Bredd 43, djup 43, höjd 83 cm. Nyckel finns.
Låset defekt. Ställvis något slitage. Smärre nagg. Vissa fanérskador och lagningar