Einar Bäckströms Metallvarufabrik

(Sverige, Grundat 1918)
(Sverige, Grundat 1918)

Einar Bäckströms Metallvarufabrik, taklampa, modell 4006, Swedish Grace, 1920-/30-tal.

Stomme av grönpatinerad metall med dekor av figurer. Två skivor av råglas. Fem ljuspunkter. Diameter 64 cm, höjd 60 cm.

Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Märken.

Utropspris
5 000 SEK