Gunnar Nylund, vas och fat, stengods, "Flambé", ALP Lidköping, 1930/40-tal.
Cylinderformad vas med hänkel, glaserad i brunt och grönt med förgyllda detaljer. Dekor av kvinna omgiven av palmer. Höjd 18 cm. Runt fat glaserat i bruna nyanser med förgyllda detaljer, spegeln med motiv av sittande kvinna hållande ett lamm. Diameter 20 cm. Båda stämplade Modell Nylund ALP Lidköping Sweden Unik Dekor: Willborg och med olika modellnummer.
Smärre ytslitage. Märken. Små glasyrmistor.