Ivar Ålenius-Björk, vägglampa, "Sälgkvisten", Ystad Metall, 1900-talets mitt.
Mässing, två ljuspunkter, kupor i vitt underfångsglas, stommen stämplad IÅB Ystad Metall SWEDEN. Höjd 56 cm.
Kuporna ej ursprungliga, slitage, smärre bucklor.
Jonas Barros Eriksson, "Ystad-Metall 1919-1969", Bokförlaget Arena 2020, jfr modellen avbildad s. 168.