Kristallkrona samt takplafond, Gustaviansk stil, 1900-tal.

Ljuskrona med stomme i mässing med dekor av lejonmaskaroner. Behängd med prismor och vridna mässingsband. 8 ljusarmar samt en ljuspunkt i kristallkronans mitt. Diameter 68 cm, höjd ca 102 cm.

Takplafond med stomme i metall samt kupa i opalglas. Tre elektroniska ljuspunkter. Diameter 38 cm, höjd ca 18 cm.

Ljuskronan har ställvis åldersrelaterad slitage samt ställvis böjda partier och stearinfläckar på ljusarmar.

Takplafonden är ej funktionstestad samt har ställvis slitage av repor på kupa.

Utropspris
3 000 SEK