Teglashållare med graverad bladdekor, rund mynning på kvadratisk bas, invändigt förgylld, höjd inkl uppsvängd hänkel 10 cm, mästarstämpel BA troligen Vasili Andrejev eller Vasili Akimov, Moskva, tidigt 1900-tal.
Teglashållare i filigransilver, Tblisi 1887-1899, totalhöjd 7,5 cm
Teglashållare, cylindrisk form på fot, invändigt förgylld, höjd 9 cm, mästare Sergej Vasiljev Komarov, Kostroma.
Kaviarsked, graverad dekor, förgyllt blad, längd 20 cm, Moskva 1895.
3 teskedar. längd 12,5 - 14 cm, otydliga stämplar, en från Kostroma.
Sammanlagd vikt 475 g.
Filigransilvret med skadad kant, lagade fötter. Graveringar. Åldersrelaterat slitage.