Mahognyfanérat skrivbord med mässingsbeslag. Fällbar knall med lådor samt två fack ned skjutdörrar bakom. Klaffen med målad pastoral scen. Bredd 85, djup 50, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Den målade klaffen med ålderspatinering. Ställvis något slitage. Ställvis fanérskador.