Matservis, 60 delar, "Desert rose", Fransiscan, Californien, USA.

Stämplade undertill.
Bestående av:
1 ovalformad skål, längd 28 cm.
1 såsbåt med fat, längd 26 cm.
1 uppläggningsfat, längd 36 cm.
1 uppläggninsgfat, längd 32,5 cm.
1 mugg med handtag, höjd 11 cm, diameter 7,5 cm.
4 muggar, höjd 13,5 cm, diameter 8,5 cm.
1 skål med fat, längd 11,5 cm
1 smörfat med lock, längd 21 cm.
1 kanna, längd 12 cm.
2 tekoppar med fat, koppens höjd 6 cm, diameter 10 cm, fatens diameter 15 cm. 2 extra fat tillkommer.
7 assietter, diameter 20,5 cm.
7 assietter, diameter 16,5 cm.
8 skålar, diameter 13,5 cm, höjd 3,5 cm
6 skålar, diameter 15 cm, höjd 4,5 cm.
1 djup uppläggningsfat, diameter 23 cm, höjd 6,5 cm
8 djupa fat, diameter 22 cm, höjd 4 cm.
9 fat, diameter 24 cm.

Större nagg på ett av fatens kanter. Smärre nagg. Repor. Smärre sprickor. Märken. Bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?