Raija Uosikkinen, servis, 25 delar, porslin, "Pomona", Arabia, Finland.
Dekor av plommon.
1 kanna, höjd 16 cm.
1 skål, diameter 18, höjd 10 cm.
1 syltburk, höjd 8,5 cm.
6 skålar, diameter 17,5 cm.
6 assietter, diameter 19 cm.
6 mattallrikar, diameter 23 cm.
4 muggar, höjd 8 cm.
Visst ytslitage. Ställvis krackelyr. Märken. Smärre nagg.