Stomme av bemålat trä, dekor av bronserad metall med blommor och bladverk, vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror, bordspendylens mäter ca 36,5x15x84 cm, konsol mäter ca 41x16,5x26 cm, total höjd ca 110 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Defekt. Lagad. Skador. Slitage. Skadad urtavla. Restaurerad/kompletterad. Ej funktionstestad.