Förgylld brons, med Eros hållande en löst hängande fjäril, bakom honom en orm på basen, vitemaljerad urtavla med romerska siffror märkt à Paris, ca 27,5x12,5x39 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Åldersrelaterat slitage. Krackelerad och skadad emalj. Märken.